Aristo 500ix

ESAB

Aristo 500ix

The following items have been added to your list


x

Aristo 500ix is a portable heavy industrial pulse power source with robust and reliable mechanical design. Together with Robust Feed U6 or Pulse it is the perfect solution for demanding pulse applications.

Aristo 500ix has thick metal side panels with double bent side panels and large feet providing clearance and making the unit fit for use in tough environments. The large side panels provide easy access for service and maintenance. Ergonomic handles that are safe and marked for crane lifting provide easy logistics. The unit comes with a sturdy cart featuring dedicated crane lifting points, a torch holder and large cable holders.


Egenskaber

  • Avanceret pulsfunktionalitet reducerer varmetilførsel og minimerer sprøjt
  • Op til 250 forudprogrammerede synergilinjer (U82 Plus) QSet™ intelligent svejsesystem
  • Mulighed for indstilling af kraterfyldning, justerbar tilbagebrændingstid og SCT (kortslutningsteknologi) for fejlfri svejseafslutninger.
  • Holdbar og robust – IP23-klassificering for udendørs og indendørs brug i barske omgivelser.
  • Kompatibel med Robust Feed U6 og Pulse, robuste og bærbare fremføringsenheder med fremragende ydeevne.
  • MMA og fugning er tilgængelige fra fremføringsenheden


Industrier

  • Energi
  • Industriel og generel fabrikation
  • Transportabelt udstyr
  • Offshore olie
  • Trykbeholdere
  • Skinnekøretøjer
  • Skibsbyggeri
  • Stålindustri
  • Fabrikation af tanke og beholdere
  • Transport
  • Minedrift
  • Fabrikation af konstruktionsstål
  • Vindmølletårne
  • Marine og offshore
  • Stålmontage

Specifikationer

Application Classification S
Operating Temp -20 to +40 degC
Standards CE

Effektspecifikationer

Efficiency Maximum Current 88 %
Enclosure Class IP23
Open Circuit VAC Low 58 V
Power Factor Maximum Current 0.91
Setting Range MIG/MAG (A) 16 - 500 A
Setting Range MIG/MAG (V) 14.8 - 39 V
Setting Range MMA/DC (A) 16 - 500 A
Setting Range MMA/DC (V) 20.6 - 40 V
Setting Range TIG/DC (A) 10.2 - 30 A
Setting Range TIG/DC (V) 5 - 500 V

Input Voltage

Frequency 50/60 Hz
Phase 3
Voltage 380-460 ±10% V

Welding Output

Duty Cycle Output Current Output Voltage Welding Process
60 % 500 A 39.0 V GMAW
100 % 400 A 34.0 V GMAW
60 % 500 A 40.0 V SMAW
100 % 400 A 36.0 V SMAW
60 % 500 A 30.0 V GTAW
100 % 400 A 26.0 V GTAW

Mål

Height 18.5 in.
Height 470 mm
Length 28 in.
Length 712 mm
Width 13 in.
Width 325 mm

Vægt

Weight 129 lb
Weight 58.5 kg
x

Sådan får du fat i Aristo 500ix

Vi er lige så ivrige efter at give dig ESAB-udstyr, som du er efter af få det. Derfor sælger vi vores produkter via forhandlere, der giver dig den opmærksomhed, støtte og værdi, du fortjener. Deres ekspertise sikrer, at du er så tilfreds med købsprocessen, som vi ved, at du vil blive med selve produktet.

For at gøre tingene endnu lettere, har vi udviklet den nedenstående online-indkøbsliste. Når du bevæger dig gennem vores websted, kan du klikke på ethvert produkt for at tilføje det til dette praktiske referenceark. Og når du er færdig, kan du sende listen til dig selv, eller du kan udskrive den og tage den med hen til den forhandler, du vælger.

Du finder en ESAB-forhandler ved blot at benytte FIND EN DISTRIBUTØR-linket, som du finder på hver side af vores websted. Alternativt kan du ringe til vores supporttelefon på +45 36 30 01 11, så hjælper vi dig i den rigtige retning.


Varenumre og tilbehør

Varenumre : Aristo 500ix
Aristo 500ix CE 0446200880
Tilbehør : Aristo 500ix
COOL 2 Cooling Unit 0465427880
Coolant 10 l. 0007810012
CounterbalanceArm* 0458705880
Guide Pin Extension Kit ** 0465508880
Liquid Cooling Kit (to upgrade air cooled feeders) 0446123880
Quick Connector Marathon Pac F102440880
Remote control adapter RA 23 0459491911
Remote control AT1 CoarseFine 0459491897
Remote control cable 12 pole -8 pole 10 m 0459552881
Remote control cable 12 pole -8 pole 15 m 0459552882
Remote control cable 12 pole -8 pole 25 m 0459552883
Remote control cable 12 pole -8 pole 5 m 0459552880
Remote control MTA1 CAN 0459491880
Remote control unit AT1 0459491896
Remote Outlet Kit for Power Source 0465424880
Robust Feed Wheel Kit 0446081880
Stabiliser kit for Counterbalance Arm 0465509880
Torch Strain Relief 0446082880
Trolley (Robust Feed/Warrior Feed/Aristo Feed) 0349313450
Wheel Kit, power source 0465416880
x
x

x

Loading..